Lagma

Image
Podstawowe dane:

Tytuł: Lagma
Twórca: Alicja Czyczel, Dana Chmielewska, Aleksandra Gryka, Marta Szypulska
Choreografia: brak danych
Reżyseria/dramaturgia: -
Wykonanie: Dana Chmielewska, Aleksandra Gryka, Marta Szypulska
Produkcja: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie
Premiera: 18.07.2021
Czas trwania: 60 minut

Opis spektaklu:

Weź Lagmę.
Lagma powstaje przy użyciu pyłu bagiennego.
Włóż Lagmę, ona nieustannie drży.
Lagma jest z innego miejsca, jest zamkniętymi oczami.
Jak o niej mówić?
Lagma, lepka laguna, lateks, lapis, lawa.

W związku skóry:

- Alicja Czyczel zaobserwuje jak taniec dźwięczy i stapia się w ryczącą hybrydę.
- Marta Szypulska stworzy narzędzia dla performerek i wizualnego obrazka.
- Aleksandra Gryka: sound design of Lagma.
- Dana Chmielewska: organizacja ruchu skóry w czasoprzestrzeni.

Uwagi:
-

Pełne dane spektaklu:
"Lagma"
Alicja Czyczel, Dana Chmielewska, Aleksandra Gryka, Marta Szypulska
Występują: Dana Chmielewska, Aleksandra Gryka, Marta Szypulska
Reżyseria dźwięku (sound design): Aleksandra Gryka
Produkcja: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. Produkcja w ramach programu rezydencyjnego „StartUp – Scena dla Młodych 2021”
Premiera online: 16.11.2020 (pokaz online przerwany, rejestracja wideo odbyła się w Teatrze Studio)
Premiera: 18.07.2021
Czas trwania: 60 minut 

Opracowano na podstawie materiałów promocyjnych/materiałów organizatora.

Dowiedz się więcej 

16.11.2020

Recenzja "Spektakl pokazujący upadek świata z przerwaną premierą"

Stworzona przez Danę Chmielewską, Alicję Czyczel, Aleksandrę Grykę i Martę Szypulską choreografia oparta była przede wszystkim na dźwięku, na jego odkrywaniu, zaskakujących interpretacjach i świetnych elektronicznych transformacjach głosu i rozmaitych brzmień z przestrzeni. Do tych poszukiwań tancerki dodały iście kosmiczny kostium, nietypowy ruch i żywą scenografię (będąc schowane pod czarnym materiałem tworzyły z niej górę powoli przemieszczającą się po scenie). Wszystko to sprawiło, że „Lagma” była jedną z najdziwniejszych i najbardziej nieoczywistych tanecznych prac tego sezonu. Co ciekawe, tajemnica, która towarzyszy artystkom na scenie, owiała ten spektakl także w rzeczywistości, bo premierowy pokaz transmitowany na żywo do Internetu został przerwany.

Czytaj cała recenzję: Spektakl pokazujący upadek świata z przerwaną premierą

22.11.2020

Recenzja "Zrodzone z ziemi, dźwięku i ruchu"

Czym jest Lagma? Może być wszystkim, każdym tworzywem, każdym pochłaniaczem. Może oblepiać i wyzwalać. Marta Szypulska stworzyła inspirującą do wszelkich interpretacji warstwę plastyczną performance’u, spójną z ruchem i dźwiękiem, konsekwentną i ciekawą artystycznie. Dzięki jej pracy tancerki wprowadzają nas w swój świat, czy może raczej w swoje przeżywanie, w kostiumach „zrodzonych” z podłoża.

Czytaj cała recenzję: Zrodzone z ziemi, dźwięku i ruchu

22.11.2020

22.11.2020

Recenzja: "Jest w „Lagmie” coś żywego, nieopisanego…"

Dwie z performerek – Dana Chmielewska oraz Alicja Czyczel – są do siebie bardzo podobne, może to przez fikuśnie zaplecione warkocze (nie umknęło mojej uwadze, że podczas tańca jednej z artystek włosy rozplatają się – uwielbiam takie drobne akcenty) przez co rozumiem je jako siostry, które pod opieką mają tę młodszą, usadowioną pomiędzy nimi (Marta Szypulska). Młode się uczy, powtarza ruch za swoim „lagmowym” rodzeństwem, rośnie razem z nim. Z wnętrza tej organicznej substancji wydobywa się okrągły, długi dźwięk. Mam wrażenie, że się w niej kotłuje, wrze. Rozlewa się po całej przestrzeni, zajmuje kolejne centymetry podłogi.

Czytaj całą recenzję: Jest w „Lagmie” coś żywego, nieopisanego…

19.07.2021

Recenzja "Krzyki, piszczenie i kwilenie"

Zmieniła się taneczna „Lagma” wyprodukowana w 2020 roku w ramach programu „Start Up – Scena dla młodych” przez Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. Ten najbardziej poszkodowany przez pandemię stołeczny spektakl, którego premierę w STUDIO teatrgaleria w ostatniej chwili uniemożliwił lockdown, i którego premierę online na żywo musiano przerwać z powodów technicznych, wreszcie został wystawiony na scenie. 18 lipca 2021 r. podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania czwórka artystek pierwszy raz skonfrontowała się z publicznością.

Widziałam „Lagmę” na żywo podczas premiery w STUDIO, bo uprawiany zawód otworzył mi drzwi do uczestnictwa w całkowicie zamkniętym dla publiczności pokazie pod kamerę i transmisję online. Spektakl wystawiony we foyer w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wydawał się wtedy niezwykle wyabstrahowany w tym eleganckim – niezwykle wysokim –  wnętrzu, z wiszącymi kryształowymi żyrandolami, wśród białych ścian ze stiukami i innymi zdobieniami. 

Czytaj cała recenzję: Krzyki, piszczenie i kwilenie

19.07.2021